Alimenty to nie jałmużna

Jeśli kiedykolwiek przeszło ci przez myśl, że skoro były partner nie chce dać alimentów, a ty się prosić nie będziesz, to przystopuj. Jeżeli byliście małżeństwem i rozwiedliście się bez orzekania o winie (a wina była), bo „się szarpać nie będziesz i pieniędzy też na siebie nie chcesz”, to szkoda. Jeśli myślisz, że skoro drugi rodzic nie płaci na wasze dziecko, to nic ci się już nie należy, na szczęście jesteś w błędzie.

Obowiązek alimentacyjny jest regulowany w Polsce prawem i mówi o nim Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Rodzice mają obowiązek dostarczać środki na utrzymanie i wychowanie dziecka, które jeszcze nie jest w stanie się usamodzielnić. Jeśli w takim razie dziecko przebywa pod opieką i dachem jednego rodziców, to ten drugi ma obowiązek płacić na dziecko alimenty w wysokości, o której bezpośrednio stanowi Sąd lub w sytuacji, kiedy wspólnie ustaliliście ich wysokość i zostało to zatwierdzone przez Sąd.

USTALENIE ALIMENTÓW PRZEZ SĄD

Ustalając wysokość alimentów przez Sąd, brane są pod uwagę realne koszty utrzymania i usprawiedliwione potrzeby dziecka zgodnie z jego wiekiem: jedzenie, środki czystości, kosmetyki, ubrania, przybory szkolne, ale również koszty związane z mieszkaniem oraz mediami, które również dla dziecka są niezbędne. Sąd analizuje również sytuację finansową obojga rodziców.

Rodzice mogą zostać zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego w stosunku do nieletniego dziecka tylko wtedy, gdy dziecko posiada majątek, z którego dochody są wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

W przypadku kiedy dziecko osiągnęło pełnoletność, z obowiązku alimentacyjnego zobowiązany może zostać zwolniony tylko wtedy, gdy obowiązek ten wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem finansowym lub gdy dziecko nie dokłada starań względem działań mających pozwolić mu na usamodzielnienie (porzuciło naukę).

Jeśli osoba zobowiązana do alimentów w ciągu ostatnich trzech lat: zrzekła się prawa majątkowego bez ważnego powodu, zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, wówczas nie uwzględnia się tych zmian w zobowiązaniu. Również w ciągu trzech lat przedawniają się roszczenia alimentacyjne, co oznacza, że o alimenty możesz wnioskować z wyrównaniem nie dalszym niż trzy lata wstecz.

Do alimentów ma również prawo kobieta w ciąży, nie będąca w związku małżeńskim. Wówczas alimenty przysługują jej na 3 miesiące przed porodem oraz 3 miesiące po porodzie. Aby uzyskać alimenty, ojcostwo musi być uwiarygodnione. Jeśli nie jest, kobieta składa wniosek o alimenty wraz z wnioskiem o ustalenie ojcostwa.

ALIMENTY Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO

Jeśli masz już zasądzone alimenty, ale zobowiązany do nich nagminnie uchyla się od płacenia, wówczas w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek (wyrok alimentacyjny) do zakładu pracy zobowiązanego. Dopiero w drugiej kolejności sprawę należy skierować do komornika. Jest to istotne, ponieważ z zakładu pracy otrzymasz pełną kwotę alimentów, która zostanie potrącona z pensji drugiego rodzica.

Zdarza się jednak tak, że egzekucja komornicza jest bezskuteczna, wówczas sprawa powinna zostać skierowana do prokuratury, a ta z kolei występuje o:

  • odebranie prawa jazdy zobowiązanemu
  • ściganie za przestępstwo z art. 209 ust. z dnia 6 czerwca 1997 r Kodeksu Karnego

Wniosek o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego oraz zaświadczenie o bezskutecznej egzekucji składa się w Urzędzie Miasta/Gminy. Alimenty z Funduszu należą się tylko wtedy, jeśli kwota dochodów na członka rodziny nie przekracza 725 zł. Alimenty uzyskane z Funduszu nie są większe niż 500 zł.

ALIMENTY DLA CIEBIE

Jeżeli podczas rozwodu jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a dla drugiego małżonka oznacza to istotne pogorszenie sytuacji materialnej, Sąd może orzec, że winny małżonek jest zobowiązany płacić alimenty celem zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb drugiego małżonka, nawet jeśli ten nie znajduje się w niedostatku. Oznacza to, że jeśli finansowo nie jesteś w stanie w pełni zaspokajać swoich potrzeb, były partner jest zobowiązany ci je zapewnić!

Ponadto o alimenty na siebie możesz się ubiegać także wtedy, gdy rozwód nie odbył się z orzekaniem winy. Wówczas alimenty przyznawane są na okres nie dłuższy niż 5 lat (w wyjątkowych okolicznościach jednak Sąd może ten okres wydłużyć na twoje żądanie).

I do tego ostatniego punktu odniosę się bardzo osobiście. Schowaj dumę do kieszeni i podnieś czoło wysoko. Skoro przez kilka, kilkanaście lat jesteśmy z drugim człowiekiem, nasze życie układamy we dwójkę, pieniądze wydajemy wspólnie, wspólnie podejmujemy ważne decyzje, dajemy coś z siebie i poświęcamy – nikt nie zwróci nam tego czasu, nikt nie odda nam posady, którą celowo zostawiliśmy, bo „plany były inne” i nikt nie wybuduje nam od tak domu, bo tamten „trzeba było zostawić”. Nie zostań z niczym. Dlaczego mielibyśmy na to pozwalać?

I nikt nie mówi o siedzeniu w cudzym portfelu, wyłudzaniu, naciąganiu na kasę. Mówimy o realnych potrzebach, do których mamy takie samo prawo, jak nasz były małżonek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s