„Rączki do góry” nie wystarczą! Jak postępować przy zadławieniu u dzieci

Do zadławienia może dojść podczas jedzenia czy zabawy. Należy pamiętać, że najważniejsza jest nasza szybka reakcja, która ma na celu jak najszybciej wyprowadzić ciało obce z dróg oddechowych i nie dopuścić do utraty przytomności dziecka. Pierwsza i podstawowa, a jednak najtrudniejsza zasada: nie panikuj. Przypomnij sobie, ile razy sam/sama się zadławiłeś/aś. I co? Wystarczyło odkaszlnąć. Zazwyczaj tak samo dzieje się z dzieckiem, które jednak należy bacznie obserwować.

Pamiętaj, że jesteś pierwszą osobą, która może udzielić pierwszej pomocy! Nie chwytaj od razu za telefon, żeby zadzwonić po pogotowie ratunkowe, tylko DZIAŁAJ. Jak? Właśnie po to jest ten tekst.

Zadławienie to, najprościej rzecz ujmując, niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym. Tymże ciałem może być wszystko: jabłko, cukierek, guzik, moneta czy zabawka. Należy pamiętać, że zadławienie prowadzi do częściowej bądź całkowitej niedrożności dróg oddechowych, która prowadzić może do utraty przytomności, a nawet zatrzymania akcji serca!

Niedrożność dróg oddechowych może być częściowa lub całkowita.

CZĘŚCIOWA NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ODDECHOWYCH

O takiej drożności mówimy wtedy, kiedy światło dróg oddechowych nie jest w pełni zamknięte. Wówczas osoba poszkodowana jest w stanie oddychać, kaszleć, a nawet odpowiadać na pytania.

W tej sytuacji wystarczy spytać: „czy się zadławiłeś?”. Jeśli poszkodowany odpowie/przytaknie ruchem głowy, wówczas zachęcamy do kaszlu. Kaszel to naturalna reakcja obronna, pozwalająca usunąć ciało obce bez jakiejkolwiek ingerencji osoby trzeciej. W tej sytuacji w żaden sposób nie pomagamy poszkodowanemu, lecz bacznie go obserwujemy (sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie!).

CAŁKOWITA NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ODDECHOWYCH

O całkowitej niedrożności mówimy wtedy, kiedy ciało obce zamyka światło dróg oddechowych. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ poszkodowany nie jest dotleniony, w konsekwencji czego może utracić przytomność. W tym przypadku osoba nie jest w stanie mówić, nie może oddychać, pojawia się sinica, a poszkodowany traci kontakt z otoczeniem, aż w końcu przytomność.

W związku z tym, że osoba poszkodowana nie jest w stanie kaszleć, należy pomóc jej pozbyć się ciała obcego.

Pierwszym rękoczynem, jaki należy wykonać, są uderzenia w przestrzeń między łopatkami.

Należy stanąć z boku poszkodowanego, wsuwając jedną nogę między jego (dla asekuracji). Jeśli staniesz z tyłu i przechylisz poszkodowanego do przodu – może się przewrócić (a ty razem z nim).

Poszkodowanego pochyl do przodu (jedną rękę trzymaj na jego klatce piersiowej), a drugą ręką uderzaj w plecy, w okolicy między łopatkami. Uderzenia powinny być energiczne, wykonywane ku górze, ruchem posuwistym/wybijającym. Po każdym uderzeniu sprawdź, czy ciało obce przemieściło się do jamy ustnej lub zostało całkowicie usunięte.

Jeśli 5 uderzeń nie przyniosło zamierzonego efektu, wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza. Jedną rękę zwiń w pięść i umieść między mostkiem, a pępkiem, drugą ręką chwyć pięść i wykonaj 5 pociągnięć do siebie i ku górze. Jeśli nie przyniesie to efektu, a poszkodowany jest przytomny, kontynuuj naprzemiennie 5 uderzeń i 5 uciśnięć nadbrzusza.

rękoczyn

POSTĘPOWANIE U DZIECI DO 1 ROKU ŻYCIA

Jeśli mamy do czynienia z zadławieniem u niemowlaka, wówczas należy wykonać 5 uderzeń w przestrzeń między łopatkami, a jeśli to nie przyniesie zamierzonych efektów, wówczas należy wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej.

By wykonać uderzenia, należy położyć dziecko na brzuchu, na swoim przedramieniu i skierować głową w dół. Chwyć kciukiem i palcem żuchwę (nie szyję!) celem stabilizacji głowy oraz otwarcia jamy ustnej. Uderzaj w przestrzeń międzyłopatkową. Jeśli uderzenia nie przynoszą rezultatów, obróć dziecko na plecy (ułóż również na swoim przedramieniu), skieruj jego głowę w dół, a następnie znajdź miejsce uciśnięć klatki piersiowej – dolna połowa mostka. Uciśnięcia wykonuj TYLKO dwoma palcami: wskazującym i środkowym. Uciski powinny być wolne, ale energiczne. Kontynuuj naprzemiennie – uderzenia między łopatki i uciśnięcia klatki piersiowej.

U niemowląt nie wykonujemy uciśnięć nadbrzusza!

i2590

 

Wszystkie opisane wyżej czynności wykonuj tak długo, aż ciało obce przedostanie się do jamy ustnej i będzie można je usunąć. Jeśli opisane rękoczyny nie przyniosą pożądanego skutku, zadławienie doprowadzi do utraty przytomności, a następnie do zatrzymania akcji serca. Wówczas należy przystąpić do wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli uciśnięć klatki piersiowej oraz niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

  • Uderzenia w okolicę międzyłopatkową oraz uciskanie nadbrzusza powodują wzrost ciśnienia w klatce piersiowej i ułatwiają usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych.
  • Nigdy nie wkładaj palców w jamę ustną osobie z niedrożnością dróg oddechowych.
  • Nie sprawdzaj tętna osobie, która straciła przytomność.
  • Uciśnięć nadbrzusza nie wykonuj u niemowląt ani kobiet w ciąży.
  • Numer telefonu na pogotowie ratunkowe: 999.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s