AZS – Armagedon Zagwarantowany Skórze

KILKA SŁÓW O…

Moja definicja atopowego zapalenia skóry brzmi następująco: okropne dziadostwo, które doprowadza skórę mojej Córki do stanu tak dramatycznego, że nierzadko kończy się na krwawiących ranach. To pojawiające się świństwo, które swędzi niemiłosiernie, szczypie i jest oporne na wszelkiego rodzaju specyfiki lecznicze.

Definicja właściwa mówi, że AZS (atopowe zapalenie skóry) to zapalna, alergiczna choroba skóry i jest związana z uczuleniem na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym, czyli tak zwane alergeny. Choroba rozpoczyna się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie (pierwsze miesiące życia), charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem i tendencją do nawrotów nawet po długim okresie bezobjawowym.  AZS ma podłoże genetyczne, co jest związane zarówno z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, jak i wadliwą budową naskórka.

Według najnowszych badań, w Polsce obecnie atopowym zapaleniem skóry dotknięte jest prawie 15% dzieci. Początek rozwoju AZS przypada zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. U około 40% dzieci objawy choroby całkowicie ustępują z wiekiem, a u pozostałych chorych zdarzają się nawroty w wieku dorosłym. Ze względu na wrodzony charakter schorzenia może ono trwać wiele lat, bądź nawet całe życie.

U większości pacjentów cierpiących na AZS, stwierdza się podwyższone poziomy immunoglobuliny E ( oznaczenie IgE), czyli te białka, które są zaangażowane w procesy alergiczne w naszym organizmie. Immunoglobuliny zwiększają się w u alergików po kontakcie z alergenami pokarmowymi jak i tymi, znajdującymi się w powietrzu.

JAK TO SIĘ OBJAWIA?

Jeśli skóra Twoje dziecka jest sucha i szorstka, nie oznacza to jeszcze, że cierpi na AZS. Może być to spowodowane innymi czynnikami, takimi jak ciepłe powietrze, detergenty do prania czy nieodpowiednimi kosmetykami. To, co jest charakterystyce dla tej choroby, to świąd. Skóra swędzi tak mocno, że trudno jest powstrzymać się od drapania. Dziecko ze zmianami skórnymi drapie się nieustannie, również w nocy przez sen. Nie jest rzadkością, że rano zauważam plamy krwi na pościeli i piżamce.

U małych dzieci zmiany skórne występują najczęściej na buzi i skórze głowy, a także na dłoniach i stopach.

U starszych dzieci AZS występuje w dołach łokciowych, kolanowych, palcach u rąk i u nóg, nadgarstkach po wewnętrznej i zewnętrznej stronie.

 

JAK SIĘ DIAGNOZUJE?

Żeby stwierdzić chorobę, należy oczywiście udać się do lekarza. W naszym przypadku alergologa, ponieważ wywiad rodzinny aż pęka od informacji kto i na co jest uczulony, kto i od kiedy choruje na astmę oskrzelową.

Rozpoznanie AZS jest ustalane przede wszystkim na podstawie obrazu klinicznego (objawach) i szczegółowo zebranego wywiadu lekarskiego. Do najważniejszych objawów należą:

 • świąd skóry
 • charakterystyczne zmiany skórne i ich umiejscowienie w obrębie powierzchni zgięciowych kończyn
 • przewlekły i nawrotowy przebieg zapalenia skóry
 • AZS w rodzinie
 • suchość skóry
 • dodatnie wyniki skórnych testów punktowych
 • podwyższony poziom IgE w surowicy krwi
 • skłonność do wyprysku rąk i stóp
 • wyprysk sutków
 • nawracające zapalenie spojówek
 • zaciemnienie okolic oczodołów
 • rumień/zblednięcie twarzy
 • świąd skóry po spożyciu niektórych pokarmów
 • złe znoszenie wełny
 • biały dermografizm, czyli paradoksalna reakcja skóry, która u chorych na atopowe zapalenie skóry przejawia się tym, że po zadrapaniu skóra reaguje zblednięciem, a nie zaczerwieniem – co jest o wiele częstsze
 • „polakierowane paznokcie”, objaw często widywany w przebiegu AZS, wiążę się z intensywnym świądem, częstym pocieraniem i drapaniem, co doprowadza do powstanie jakby polakierowanych paznokci.

Wskazane jest, by wykonać alergiczne testy skórne, które ujawnią, z którymi alergenami musisz walczyć. Celowanie na ślepo przynosi bardzo kiepskie skutki, bo ważne jest, by wyeliminować to, co wyrządza najwięcej szkód.

 

RATUNKU, CO ROBIĆ!

Keep calm and take it easy! Serio. Chociaż czasami trudno, kiedy patrzysz na dziecko, które jest nerwowe, roztargnione i skupione tylko na tym, żeby wydrapać się do momentu, aż poczuje ulgę, a po rękach spłynie mu krew. Jedyne co można zrobić, to na pewno prawidłowo zdiagnozować chorobę oraz obserwować jej rozwój.

Skup się na tym, w których momentach następuje wysyp zmian skórnych. Czy jest to zależne od pory roku czy posiłków, jakie podajesz dziecku? Zwróć uwagę w których ciuchach drapie się najbardziej, a w nocy śpiąc pod którą pościelą jest najgorzej ze świądem? Obserwacja i cierpliwość. Cierpliwość w podawaniu leków, ponieważ choroba AZS wymaga wzmożonej pielęgnacji oraz naszej konsekwencji. W zależności od nasilonych objawów, stosuje się środki farmakologiczne doustne, leki w postaci maści oraz jako uzupełnienie ważne są emolienty do skóry atopowej. Na zbawienne działanie samych emolientów nie licz – nie wyleczą choroby ale BARDZO POPRAWIĄ kondycję skóry. Nie szukaj odstępstw, nie daj się skusić kolorowym opakowaniom i bąbelkom z innych płynów do kąpieli. Twoje dziecko potrzebuje czegoś naprawdę dobrego (niestety idzie za tym cena, ale często znajdziesz świetne promocje w internetowych aptekach – nie kupuj leków i kosmetyków od nieznanych dystrybutorów!). Osobiście często zmieniam emolienty mojej Córce, ponieważ zauważyłam, że po pewnym czasie stosowania jednego, skóra się uodparnia na skład, co oznacza, że jej warstwa lipidowa jest coraz gorsza, aż w końcu pomimo regularnego stosowania np. emulsji po kąpieli, robi się sucha i szorstka. Emolient do kąpania, emolient do mycia włosów, emolient po kąpieli. Pamiętaj, żeby zmienione miejsca dodatkowo należy smarować 3-4 razy dziennie, by nie dopuścić do wysuszenia skóry.

Dodatkowo my lecimy na maściach z antybiotykiem oraz sterydem – jesteśmy w fazie bardzo ostrej, dlatego oprócz stosowania farmakologii zewnętrznej, Młoda przyjmuje dwa leki przeciwhistaminowe doustnie – jeden zmniejszający świąd, drugi hamujący wpływ alergenów na Jej organizm.

Jednym słowem: MA-SA-KRA! I wszyscy razem: MA-SA-KRA!

3 comments

 1. U mojej córki, którą karmię piersią, pełne objawy AZS wystąpiły w 3 miesiącu życia: krosty podobne do potówek na udach, przedramionach i nadgarstkach, rumień, łuszcząca się skóra na kostkach. Pierwsze objawy przegapiłam, bo nie wiązałam ich z AZS, a pojawiły się kilka dni po urodzeniu: krostki i jakby przetłuszczająca się skóra na twarzy i łuszcząca się skóra na kostkach. Sama jestem alergikiem i od 2 lat stosuję dietę eliminacyjną i rotacyjną (wykluczam to, na co jestem uczulona, ale jeden dzień w tygodniu pozwalam sobie na zjedzenie nawet tego, czego nie mogę). Dobę po porodzie wylądowałam z Małą w szpitalu dziecięcym 100 km od domu i musiałam jeść to, co mogłam kupić w szpitalnym barze. Moja dieta przestała istnieć, bo musiałam mieć pokarm dla dziecka. O dziwo moja alergia pozostała uśpiona, więc od tamtej pory jadłam wszystko. Skutek pojawił się po 3 miesiącach u mojej córki. Emolienty, zmiana proszków do prania i intuicyjny powrót do mojej starej, przetestowanej diety. Lekarz zalecił karmienie mlekiem modyfikowanym, ale się uparłam, że zostaję przy swoim, jeśli się uda. Rumień zniknął w pierwszym tygodniu, wysypka w drugim, łuszcząca skóra po trzech tygodniach. Wprawne oko dostrzeże lekko zmienioną skórę na zewnętrznej części nadgarstków i lekko szorstką skórę przy paluszkach od nóg. Pozostałam przy karmieniu piersią i wiem, że będę musiała uważać przy wprowadzaniu dziecku nowych pokarmów, a w przyszłości zrobić testy alergiczne. Prowadzę zeszyt, w którym notuję co jem. Przy AZS trzeba gromadzić wszystkie informacje, które mogą pomóc namierzyć alergen. To bardzo ważne! Wszystkim, którzy mają kontakt z AZS życzę wytrwałości. Jak uda Wam się namierzyć wroga, to 3/4 sukcesu. I nie wolno, pod żadnym pozorem pozwalać sobie na odstępstwa od ustalonych przyzwyczajeń i środków, które przynoszą rezultat. Dyscyplina ponad wszystko!!! To nic, że babcia martwi się, że biedna wnuczka nie będzie mogła jeść czekolady, bułki albo truskawek! Od Was rodzice w największym stopniu zależy zdrowie dzieci.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s