Testy alergiczne – ważny punkt w leczeniu alergii

Alergia, żeby ją ładnie jakoś nazwać, to patologiczna, zmieniona odpowiedź organizmu na oddziaływanie różnych substancji, zwanych alergenami, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem (czyli tym czynnikiem zewnętrznym) doprowadzają do uwolnienia różnych substancji, które to wywołują stan zapalny. Jednym słowem: masz na coś alergię, to Twój organizm reaguje na to w charakterystyczny sposób. Objawy alergii są najróżniejsze, począwszy od tradycyjnego kichania i zaczerwienionych oczu, przechodząc do wykwitów skórnych, a kończąc na napadach duszności, prowadzących do rozwijającej się astmy oskrzelowej. Niewątpliwie alergia nie jest przypadłością, którą należy bagatelizować, chociaż w swoim otoczeniu znam wiele osób, które w przypadku zaostrzenia alergii ratują się jakimś doraźnym lekiem przeciwhistaminowym, dostępnym w aptece bez recepty. Warto jednak zwrócić uwagę, że stan alergiczny jest patologiczny dla naszego organizmu i jeśli tylko jest taka możliwość, alergię należy zwalczać.

Wszystko jest uzależnione od podłoża alergii, bo jeśli jest ona silna na pylenie traw i drzew, to sorry, ale musisz wyjechać na bezludną i bezroślinną wyspę, żeby wyeliminować alergen. Niemożliwe? Więc musisz sobie z nią radzić. Jeśli jednak wiesz, że Twoja alergia budzi się wraz z puchatym, kocim ogonem albo z kilkoma orzeszkami ziemnymi, to kota jednak unikaj a orzeszkami się podziel z przyjaciółką. Chyba, że ona też ma alergię, to nie radzę. No chyba, że to taka przyjaciółka na niby, to już sama decyduj co z tymi orzechami robimy 😉

Mamy takie czasy, kiedy nie musimy się już domyślać, co nasz uczula, ponieważ mamy dostępne testy alergiczne i o nich dziś tu trochę Ci opowiem.

SKÓRNE TESTY PUNKTOWE

Klasyka. Te testy kojarzy chyba każdy, bo nawet jeśli nie miał ich robionych, to znał kogoś, kto miał i o nich opowiadał, zwłaszcza za dzieciaka. Wykonuje się je celem wykrycia lub potwierdzenia uczulenia u osoby  z podejrzeniem atopowego zapalenia skóry, a także w uzasadnionych przypadkach sugerujących alergię na lek.  Testy te są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrznopochodne, czyli zawieszone w powietrzu, takie jak pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, alergeny sierści zwierząt lub grzyby pleśniowe. Nadają się również do diagnozowania alergii pokarmowej, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów.

Skonturowany został standardowy panel przesiewowy i wygląda on następująco:

  1. drzew wczesno pylących: leszczyna, olcha czarna, topola biała, wiąz, wierzba
  2. drzew późno pylących: brzoza, buk, dąb szypułkowy, platan, jesion, lipa
  3. pyłków trawi zbóż: kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, rajgras angielski, życica trwała, kupkówka pospolita, kłosówka wełnista, żyto, pszenica, owies
  4. pyłków chwastów: bylica pospolita, babka lancetowata, nawłoć pospolita, pokrzywa zwyczajna
  5. grzybów pleśniowych
  6. sierści i naskórka zwierząt domowych: pies, kot, chomik, świnka morska, królik
  7. roztoczy kurzu domowego.

Jak się je wykonuje? Testy przeprowadzane są zawsze w specjalistycznym gabinecie, w poradni alergicznej i wykonywane są przez wykwalifikowany personel medyczny, tj. przez lekarza lub pielęgniarkę.  Wykonywane są na przedramieniu, na których nie ma żadnych zmian chorobowych. Na początek jest nakładany alergen ( w postaci kropli), a następnie przy użyciu specjalistycznego nożyka (lancet Morrowa-Browna), przekłuwa się naskórek. Zabieg jest bezbolesny, a nakłucie naprawdę znikome (pamiętam do dziś – nic strasznego). Dzięki takiej metodzie alergen z łatwością przenika przez skórę, wywołując (lub nie) reakcję alergiczną.  Żeby wynik był wiarygodny, należy wykonać dwie próby kontrolne. Jedna polega na nasieniu roztworu histaminy (kontrola dodatnia), a druga to kropla soli fizjologicznej (kontrola ujemna). Dzięki temu osoba odczytująca wynik będzie miała porównanie, jak duża reakcja danego alergenu jest w odniesieniu do miejsca, gdzie została naniesiona histamina (w tej próbie pojawi się rumień, tzw. Bąbel histaminowy).  Wynik odczytywany jest po koło 30 minutach w odniesieniu właśnie do bąbla histaminowego. Jeśli dany alergen dał zmianę większą bądź równą bąblowi po histaminie – wówczas wynik traktuje się jako dodatni. Jeśli jest równy, wynik traktuje się jako niepewny, a jeśli odczyny są mniejsze, to oznacza, że badany pacjent nie ma alergii na dany czynnik zewnętrzny. Dzięki takiemu prostemu badaniu jesteśmy w stanie ocenić wiele alergenów, ponieważ kombinację panelu przesiewowego lekarz może modyfikować.

 

NASKÓRKOWE TESTY PŁATKOWE

Lekarz zlecając te testy, chce ocenić reakcję skóry na szereg różnych związków chemicznych, z którymi pacjent styka się w życiu codziennym. Testy te służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej. Kontaktowa reakcja immunologiczna zasadniczo rożni się od reakcji natychmiastowej obserwowanej w przypadku skórnych testów punktowych, bowiem zachodzi z udziałem komórek pamięci (limfocytów) i ma miejsce dopiero po ok. 24 h od kontaktu z alergenem.

Testy płatkowe wykonuje się na niezmienionej skórze pleców. Alergeny umieszczone w wazelinie nakłada się w specjalnych komorach i przykleja za pomocą plastrów. Plastry z alergenami powinny być w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48 godzin. Po upływie tego czasu testy się usuwa i dokonuje się pierwszego odczytu. Kolejny odczyt ma miejsce po upływie trzeciej doby (po 72 h) od nałożenia. Przez cały okres trwania testów, pacjent nie powinien moczyć skóry pleców (3 dniowy dzień dziecka!).

 

PANEL ALERGICZNY Z KRWI

Wykonanie przesiewowych badań alergicznych z krwi to najszybsze, najprostsze dla pacjenta i najdroższe badanie, jakie można wykonać w kierunku alergenów.  Polega na pobraniu krwi z żyły w dole łokciowym, a cała reszta dzieje się za zamkniętymi drzwiami laboratorium. Pacjent lub lekarz kierujący na badania, określa profil alergiczny i wybiera, jakie alergeny mają zostać przebadane. Profil może być wziewny, pokarmowy, atopowy, mleczny, czy nawet profil na jady owadów.

Z doświadczenia wiem, że lekarze niestety są bardzo oporni jeśli chodzi o kierowanie na badania alergiczne z krwi ze względu na koszty. Częściej wykonywane są testy skórne. Warto zwrócić jednak uwagę, że dolna granica wieku na testy skórne to zazwyczaj 3-4 lata. W przypadku testów wykonywanych z krwi granicy tej nie ma, ponieważ każdemu dziecku można pobrać krew żylną. Wykonanie panelu alergicznego z krwi to koszt od 120 zł do 250 zł w zależności od tego, jakie alergeny są sprawdzane oraz w jakim mieście wykonujesz badanie.

 

Wykonanie testów to podstawa, by określić kierunek działań i leczenia alergii u dziecka. Jeśli mamy do czynienia z alergią pokarmową, wystarczy eliminacja pokarmów z diety. Często jednak w przypadku alergii wziewnych nieuniknione będzie wdrożenie leków na czas nasilenia się objawów. Nigdy nie lekceważ alergii swojego dziecka, ponieważ nieleczona, prowadzi do marszu alergicznego, którego ostatnim punktem może być astma oskrzelowa.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s