Badania w ciąży – test obciążenia glukozą

GLUKOZA

Badanie obciążenia glukozą kobiety ciężarnej w moim odczuciu jest najistotniejszym badaniem, ponieważ na jego wynik MAMY WPŁYW, a mianowicie w sposób względnie prosty jesteśmy w stanie zapobiec konsekwencjom, jakie wynikają z cukrzycy przyszłej mamy.

Badanie poziomu glukozy w organizmie jest ważne, ponieważ przenika ona przez łożysko i pobudza trzustkę dziecka do wzmożonej pracy, co w konsekwencji powoduje, że produkuje zbyt dużą ilość insuliny. Insulina powoduje redukcję poziomu glukozy, natomiast u dziecka powoduje makrosomię płodu (duża masa urodzeniowa). Na tym nie koniec. U kobiety ciężarnej, z nieprawidłowo leczoną cukrzycą ciążową, zachodzi większe ryzyko urazów okołoporodowych, stanu przedrzucawkowego czy wielowodzia. Urodzone dzieci otrzymują mniejszą ilość punktów w skali Apgar, są w grupie ryzyka dzieci z wadą cewy nerwowej czy wadą serca. Wszystko to, podkreślam, powoduje nieprawidłowo leczona cukrzyca w ciąży.

Dlatego już podczas pierwszej wizyty u ginekologa, po stwierdzeniu obecności ciąży, lekarz wypisze skierowanie na oznaczenie glikemii. Prawidłowa jej wartość wynosi 95-125 mg/dl. Jeśli badanie będzie prawidłowe, kolejny test czeka cię dopiero w 24-28 tygodniu ciąży. Jeśli nie, lekarz od razu skieruje cię na dalszą diagnostykę, która polega na doustnym obciążeniu glukozą (GCT).

GCT – NA CZYM POLEGA

Jest to badanie, które ma na celu sprawdzić, w jakim stopniu organizm metabolizuje cukier. Za metabolizm odpowiada trzustka, która produkuje insulinę. Ona przerabia cukier na paliwo, ale jeśli jest jej zbyt mało, poziom cukru we krwi podnosi się.

Na badanie udajesz się ze swoją butelką wody  mineralnej (do popijania) oraz glukozą zakupioną w aptece. Dla złagodzenia słodkiego smaku możesz wziąć również cytrynę. Na początek zostaje pobierana ci krew, celem oznaczenia glikemii przed spożyciem cukru. Następnie wypijasz rozpuszczone 50 g glukozy w szybkim tempie i czekasz 1 godzinę na ponowne pobranie krwi. Przez ten czas NIE JEST wskazany ruch, jakikolwiek, łącznie ze spacerowaniem po korytarzu laboratorium. Po pobraniu krwi czekasz kolejną godzinę, po której oddajesz trzecią próbkę krwi. Prawidłowy wynik glukozy po pierwszej godzinie to mniej niż 140 mg/dl. Jeśli masz więcej , zostaniesz skierowana na ponowne badanie, tym razem z obciążeniem 75 g glukozy. Następne lekarz zleci w 36 tygodniu ciąży.

Badania te wykonuje się w godzinach porannych, a przez kilka dni poprzedzających badanie należy odżywiać się w sposób racjonalny i zbilansowany (jak przez całą ciążę, wiadomo). Po wypiciu tego jakże apetycznego roztworu, możesz poczuć się źle. Po prostu źle – nudności, zawroty głowy, uczucie gorąca. Warto zatem na badanie pójść z osobą towarzyszącą.

CUKRZYCA

By zapobiec zbyt dużym stężeniom cukru, należy przede wszystkim pilnować diety: regularne posiłki, odpowiednio zbilansowane. Dodatkowo należy spożywać dużo wody oraz monitorować poziom cukru w warunkach domowych.

Objawami typowymi dla cukrzycy są:

  • wzmożone pragnienie
  • senność
  • mdłości i/lub wymioty
  • bóle brzucha
  • częstomocz
  • przyspieszona akcja serca

Cukrzyca to schorzenie metaboliczne, a współczesna medycyna dysponuje wiedzą oraz metodami leczenia, które przynoszą pożądane efekty.  W związku z tym, że jej konsekwencje bardzo obciążają zdrowie, należy z dużą starannością zwracać uwagę na to, co jemy i jaki prowadzimy tryb życia,  zwłaszcza w ciąży!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s