Badania w ciąży – ciążowy konflikt czyli ważne badanie odczynu Coombsa

Badanie, które nie od razu kojarzymy po jego nazwie, ale badanie bardzo istotne w ciąży. O tyle o ile jest mniej istotne w pierwszej ciąży, o tyle postępowanie po pierwszym porodzie rzutuje na kolejne ciąże.

Konflikt serologiczny jeszcze kiedyś był zjawiskiem, którego się obawiano i z którym nie do końca medycyna sobie radziła. W tej chwili standardem jest wykonywanie odczynu Coombsa (PTA – pośredni test antyglobulinowy), którego zadaniem jest wykrycie obecności przeciwciał.

Każdy z nas posiada konkretną grupę krwi; A, B, AB lub 0. I już na początku ciąży lekarz zleci wykonanie badania na grupę krwi. Dodatkowo jednak jest określany antygen D inaczej zwany antygenem Rh. Konflikt serologiczny występuje jedynie wówczas, gdy kobieta spodziewająca się dziecka ma Rh-, a ojciec Rh+ . Kobiety o grupie krwi z Rh+ lub takie, których partnerzy mają grupę krwi z antygenem Rh- nie mają się czego obawiać, jeśli chodzi o powikłania serologiczne.

Dodam, że ludzi  z antygenem Rh+ jest 85% na całym świecie, a tych z Rh- zaledwie 15%.

Konflikt serologiczny to niebezpieczne zjawisko, ponieważ jeśli kobieta nie posiada antygenu D, a dziecko tak (60% dzieci dziedziczy ten antygen po ojcu), wówczas organizm kobiety traktuje dziecko (dokładnie to jego krew) jako ciało obce  i próbuje je zwalczyć, ale dochodzi  do tego tylko wtedy, jeśli antygen dziecka przejdzie do krwioobiegu matki. Poza operacjami wewnątrzmacicznymi, odklejeniu łożyska czy badań prenatalnych – do tej sytuacji dochodzi najwcześniej podczas porodu. Wówczas dochodzi do zetknięcia się antygenu D dziecka z organizmem matki i rozpoczyna się produkcja przeciwciał w organizmie kobiety. Oznacza to, że organizm mobilizuje się do wytwarzania przeciwciał na przyszłość, gdyby miało ponownie dojść do zetknięcia krwi z antygenem. To z kolei stanowi zagrożenie dla KOLEJNEJ ciąży.

Postępowanie jest takie, że w przeciągu 72 godzin od porodu w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia konfliktu (matka Rh- a ojciec Rh+), kobiecie podaje się immunoglobulinę anty D, która zapobiega powstawaniu przeciwciał. Coraz częściej stosuje się ją jednak w trakcie ciąży, w okolicy 28 tygodnia. Stanowi to zabezpieczenie przez konfliktem serologicznym dla kolejnej ciąży.

CHOROBA HEMOLITYCZNA

Jeśli jednak dojdzie do konfliktu serologicznego, będziemy mieli do czynienia z chorobą hemolityczną Wyróżnia się jej trzy postacie. Najcięższa ma miejsce kiedy dochodzi do obrzęku płodu, a kończy się zazwyczaj obumarciem wewnątrzmacicznym. Kolejną postacią jest żółtaczka. W pierwszej dobie życia u noworodka stężenie bilirubiny skóry gwałtownie wzrasta. Jest to niebezpieczne, ponieważ jej stężenie może działać toksycznie na mózg dziecka. Objawami są drgawki i wzmożone napięcie mięśni. W tym przypadku często dochodzi do zaburzeń rozwoju psychicznego, padaczki lub problemów z utrzymaniem równowagi u dziecka. Najczęściej występującą i najłagodniejszą postacią choroby hemolitycznej jest anemia. Objawia się ona bladością, powiększeniem wątroby i śledziony oraz dusznościami.

Test Coombsa wykonuje się w I trymestrze ciąży. Jeśli nie zostaną wykryte przeciwciała ,test ponawia się w 30 tygodniu ciąży. Kobiety, których badania wskazują na obecność przeciwciał, są obejmowane specjalistyczną opieką. Test wykonuje się z krwi i jest on badaniem refundowanym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s