Badania w ciąży – test na obecność Streptococcus agalactie

Dziś króciutko, ale o równie ważnym badaniu, któremu powinna poddać się każda kobieta już na samej końcówce ciąży. Od jego wyniku jest uzależnione zdrowie dziecka, a przecież to jest dla nas zawsze najważniejsze.

Paciorkowce z grupy GBS naturalnie bytują w przewodzie pokarmowym. Z uwagi na to, że koniec układu pokarmowego sąsiaduje z układem rodnym, istnieje niebezpieczeństwo, że zostanie nimi zarażone nowo narodzone dziecko. Obecność GBS potwierdza się u około 10-30% zdrowych kobiet, ale nie stanowi to dla nich zagrożenia. Nie pojawiają się żadne objawy zakażenia paciorkowcem ani stan zapalny.

Jednak jeśli kobieta jest w ciąży, istnieje ryzyko, że GBS przeniesie się na noworodka, a wówczas istnieje wysokie ryzyko rozwoju zapalenia płuc lub innych chorób układu oddechowego, ale również posocznicy czy zapalenia opon mózgowych.

Badanie wykonuje się u każdej ciężarnej między 35 a 37 tygodniem ciąży, a polega ono na pobraniu wymazu z pochwy jak i okolic odbytu. Zaleca się, by na 3 dni przed pobraniem wymazu, kobieta nie była aktywnie seksualnie, a w dniu badania zadbała o higienę miejsc intymnych – czyli po prostu się umyła.  Jeśli test wychodzi negatywny, oznacza, że zarażenia paciorkowcem nie ma, a jeśli pozytywny, to oznacza, że stwierdzono s Streptococcus agalactie w organizmie kobiety.

U kobiet z dodatnim GBS, by uniknąć zakażenia okołoporodowego u noworodka, wprowadza się antybiotykoterapię. Pacjentce podaje się dożylnie penicylinę G. Badanie jest refundowane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s