To był maaaj!

Jabłoń zaraz kwitnąć będzie
Piękne kwiaty swe wypuści
Spójrz: i pszczółki są już wszędzie
Każda chętnie cię udusi

Machasz ręką, nogą na nie
Przyleciały tutaj w gości!
Więc ma droga pani, panie
Nie dziw się, że pełne złości
Że je bijesz i przeganiasz
Jakby Twoje były włości

One tylko na momencik,
do kwiatuszków tylko włażą
A jak chcesz tu z nimi walczyć
To żądęłko ci pokażą!

Zaraz obok, w małym lasku
na paprociach i poszyciu
I wieczorem i o brzasku
kleszcz już marzy o nowym życiu
Czeka na gołą, odsłoniętą nóżkę
by w pełni radości
wyjść przez leśną dróżkę
i krwi twojej upić
i pić aż do dna
dopóki pan doktor
nie urwie mu łba

____________

Majówka tuż tuż. Przygotowujemy się do grillowania na działce, leżakowania nad wodą lub do spacerów brzegiem morza. Pamiętajmy jednak, że rozpoczęła się piękna, słoneczna pora, kiedy oprócz przyjemności, czekają na nas i na nasze dzieci małe i większe zagrożenia.

OSY, PSZCZÓŁKI I INNE ROBACTWA
Pamiętaj, że osa czy pszczoła nigdy nie zaatakuje cię bez powodu. One nie są ani wredne, ani złośliwe, a użądlą jedynie w momencie zagrożenia. Staraj się nie przebywać w ich otoczeniu, odejdź od kwiatów, w których pracują, nie atakuj ich! Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej zasadzie: jeśli pijesz napój z puszki lub kolorowej butelki, zawsze przelej go do przezroczystej szklanki. Siedząc na działce, rozmawiając z rodziną, nawet nie zauważysz, jak zwabiona słodkim napojem pszczoła, wejdzie do butelki. Wtedy wystarczy tylko łyk… i pojawia się wielki problem, ponieważ w wyniku użądlenia w drogach oddechowych, może dojść do ich obrzęku a co za tym idzie, do utrudnień w oddychaniu. Swoje dziecko również poinstruuj, że zanim wypije napój ze szklanki (przezroczystej!), ma sprawdzić czy na jego dnie żadna pszczoła własnie nie uczy się kraula.
Jeśli dojdzie do użądlenia przez pszczołę, spróbuj usunąć żądło, jeśli to możliwe, ale nie poprzez wyciskanie! Miejsce użądlenia obłóż lodem i obserwuj. Jeśli osoba jest uczulona na użądlenia, powinna mieć przy sobie specjalną strzykawkę z lekiem i zastosować, jeśli tylko pojawią się pierwsze objawy reakcji alergicznej (pokrzywka, duszność, problemy z oddychaniem). Jeśli stan osoby użądlonej pogarsza się, wezwij pogotowie ratunkowe i obserwuj jej stan. W przypadku zatrzymania oddechu, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy.
Jeśli użądlenie nastąpiło w drogach oddechowych, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie ratunkowe i kontroluj poszkodowanego. Nie wkładaj niczego do jamy ustnej, spróbuj uspokoić poszkodowanego, zadbaj o to, by pogotowie szybko was znalazło (jeśli są to na przykład ogródki działkowe). NIE PANIKUJ, twój strach udzieli się osobie użądlonej i jej stan może pogorszyć się zdecydowanie szybciej.

KLESZCZE
W przypadku kleszczy istotna jest profilaktyka. Pamiętaj, że jeśli udajesz się do lasu, zadbaj o to, by twoja garderoba była bezpieczna. Ubieraj pełne buty, spodnie wkładaj w skarpetki lub ubierz takie, które mają wąskie nogawki. Zasłoń ramiona oraz szyję. Można stosować środki odstraszające owady, np. spray lub krem, który nałóż przed wyjściem do lasu. Po powrocie z wędrówki obejrzyj całe ciało, poproś kogoś by sprawdził twoją szyję i plecy. Obejrzyj dokładnie dziecko.
Jeśli zauważysz kleszcza, proponuję udać się do przychodni lub na pogotowie, gdzie doświadczona pielęgniarka lub lekarz wykręcą kleszcza w całości tak, by zinimalizować ryzyko zakażenia lub powstania rumienia. Jeśli nie masz doświadczenia w usuwaniu kleszczy, najpewniej urwiesz go lub pęknie ci w palcach.
Samo ukąszenie nie jest powodem do paniki i zaczytywania się w artykułach o boreliozie. Należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym mówiąc mu o ukąszeniu oraz obserwować miejsce, które kleszcz wybrał do zmiany miejsca zamieszkania.

SŁOŃCE
Temperatura sięga powyżej 25 stopni, a my spędzamy całe dnie na dworze. Pamiętaj, że narażając się na całodzienną ekspozycję na słońce, możemy doznać oparzenia słonecznego lub udaru cieplnego. To dobry czas na stosowanie kremu z filtrami oraz nakrycia głowy. Pilnuj, by dziecko nosiło czapkę lub chustkę na głowie oraz regularnie przyjmowało płyny. Ty, dając dobry przykład, nasadź na czubek głowy ten szałowy kapelusz słomkowy, nawet jeśli z cienia teoretycznie wychodzisz „tylko na chwilkę”.

Poza tym należy w długim tygodniu majowym: grillować, odpoczywać, jeść, pić, dobrze się bawić i dużo uśmiechać!
Miłej majówki 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s