Ta sama rzeka: jakie są korzyści?

Skoro rzeka płynie, to woda w niej jest w każdej chwili inna. Coś, co nie udało się kiedyś, może udać się później, ponieważ jesteśmy bogatsi o lata, doświadczenia i przeżycia.

To nie jest tak, że jeśli decydujemy się na powrót do związku, który poprzednim razem się rozsypał, to nadziei już nie ma. Wśród moich znajomych znam co najmniej TRZY związki, które przeżywały ogromne trudności. Trudności w budowaniu relacji i komunikowaniu się ze sobą. To ludzie, którzy zdradzali, którzy bili i oszukiwali. Ludzie, którzy zrozumieli jednak na co warto w życiu postawić, co jest dla nich ważne i jakie są te właściwe priorytety. To ludzie, którzy naprawdę CHCIELI być z tym drugim człowiekiem. I udało się, bo po dziś dzień, a minęło już parę lat, są ze sobą, są szczęśliwi i trwają przy sobie na dobre i na złe. Z tego miejsca życzę im takich lat aż do śmierci.  Te związki są lepsze, niż poprzednie. Wiem natomiast, że jest jakaś magiczna bariera, którą jeśli się pokona (2, 4, 6 lat?), to można zostawić przeszłość za sobą i patrzeć tylko do przodu. To da się zrobić. 

Czy warto wejść do tej samej rzeki? Warto z kilku powodów

UCZUCIA

Jeśli w ogóle rozważasz taką opcję, to znaczy że w dalszym ciągu kochasz tego drugiego człowieka. Nie widzę innej możliwości, jak tylko miłość, która wryła się w nas tak bardzo, że trudno jest porzucić te uczucia. Powracając do człowieka, z którym już kiedyś byliśmy w związku, dajemy szansę. Szansę – tak po ludzku, po prostu. Bo ludzie na nią zasługują, bo każdy w życiu popełnia błędy, bo jest między wami miłość.

SUMIENIE

Z jednej strony myślisz: „nasz czas się skończył”, a z drugiej strony myślisz: „a jeśli będę żałować, że nie spróbowałam/łem?”. Bo tak naprawdę NIE WIEMY co nas czeka w tym nowym-starym związku. Być może będzie tak, jak wcześniej i znów wszystko rozsypie się jak domek z kart, a być może, bogatsi o doświadczenie, stworzycie piękne i dojrzałe partnerstwo? Nie dowiesz się, jeśli nie spróbujesz.

ŻYCIE

Dzieliliście je. Było Wasze, wspólne. Wspólne pasje, sport, ulubione filmy, ta sama muzyka, restauracje do których chodziliście na randki, te same żarty, spojrzenie na świat, poglądy polityczne, zbliżone myślenie, czytanie sobie w myślach, ulubione książki, wspólna praca… Wymieniać można bez końca. To wszystko jest Wasze. Powracając do tego samego związku, można na nowo to ożywić, nie porzucać, pielęgnować intensywniej. W przeciwnym razie ludzie uciekają od znanych miejsc, filmów i pasji – by nie rozdrapywać starych ran.

DZIECI

Dla dobra dzieci można je zapisać na lekcje angielskiego, żeby w życiu im było łatwiej. TYLKO dla dzieci NIE WARTO przy sobie trwać. Nie warto, ponieważ dzieci obserwują i odczuwają  – jeśli się nie kochacie, nie ma sensu wywracać im świata do góry nogami. Bo jeśli robicie to tylko dla dzieci, to taki związek nie przetrwa. Po prostu. Jeśli jednak dobro dzieci jest mocno powiązane z tym, co czujecie do siebie, co chcecie wspólnie osiągnąć – zadziała to tylko na ich korzyść. Ich szczęście, uśmiech, wzorzec rodziny, obraz mamy i taty. Po prostu je uszczęśliwicie.

BO TO WŁAŚNIE JEST MIŁOŚĆ

Może to utopijne, może to marzycielskie podejście – ale dla miłości warto. Warto próbować, bo życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Bo mamy słabości, chwile zwątpienia, marzymy o wielkich romansach, szukamy odskoczni. Jeśli jednak wiesz, że kochasz – warto. Ryzyko jest od zawsze wpisane w nasze życie. Być może teraz go nie poniesiecie – jeśli tylko będziecie nad tym PRACOWAĆ. Nic nie przychodzi  i nie zostaje na zawsze. Wszystko wymaga od nas pracy i oddania – miłość również.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s