Szkarlatyna na topie

O płonicy jest ostatnio głośno. Przewijając tablicę Facebooka już kilkakrotnie natknęłam się na artykuły dotyczące jednej z chorób, która często występuje w okresie jesienno-zimowym. Zgłębiam temat, ponieważ mogę to niestety odhaczyć na liście chorób zaliczonych przez moją czterolatkę.

Płonica, znana bardziej jako szkarlatyna, to choroba, która wydaje się, że odeszła do lamusa ale nic bardziej mylnego. Choć w Polsce zapadalność na płonicę szacuje się na 150 przypadków na 100 000 mieszkańców, to trzeba być ostrożnym. Przed wojną śmiertelność wynosiła 25%, w dzisiejszych czasach zaledwie 1%, ale nie oznacza to, że można potraktować ją jak zwykły katar. 

Szkarlatyna pojawiła się u nas w okresie letnim! Był czerwiec, kiedy to moja Młoda po powrocie z przedszkola dostała gorączki powyżej 38 stopni. Nie miała żadnych innych objawów, oprócz osłabienia, ospałości i wzmożonego pragnienia, spowodowanego właśnie podwyższoną temperaturą ciała. Następnego dnia, pomimo zastosowania różnych sposobów obniżenia temperatury (leki nie są u nas pierwszym rzutem), gorączka się utrzymywała, a Zośka pokryła się czerwonymi kropkami. Bardzo charakterystycznym objawem płonicy jest malinowy język – powiększone, czerwone brodawki smakowe. Drugim objawem jest trójkąt Fiłatowa – twarz dziecka jest pokryta rumieniem, oprócz nosa i ust. Ani jedno ani drugie nie wystąpiło u Młodej, ale siedząc w poczekalni do lekarza, spotkałyśmy kolegę z grupy przedszkolnej. Diagnoza? Szkarlatyna stwierdzona kilka dni temu. Byłam BARDZO zdziwiona, że informacja nie została przekazana w przedszkolu, ponieważ jest to choroba zakaźna wywołana paciorkowcem, a przenoszona drogą kropelkową. Zarażenie w przedszkolu jest zatem BARDZO łatwe, niestety. No trudno, myślę. Czekamy na swoją kolej. Pani doktor obejrzała Młodą i postawiła jednoznaczną diagnozę – szkarlatyna. Może jednak nie? – myślę sobie. Może pani doktor zasugerowała się poprzednim pacjentem, jakim był mały kolega z przedszkola? Nie. Jest antybiotyk (Ospen), który ma być brany przez 10 dni nawet, jeśli objawy ustąpią. To bardzo ważne zalecenie, ponieważ w pojedynku z paciorkowcem antybiotykoterapia musi być kompletna. Trwałyśmy zatem dzielnie w izolacji od przedszkola, siedząc w domu i nudząc się niemiłosiernie. NIKT jednak NIE POWIEDZIAŁ nam, że czujność należy mieć cały czas na poziomie high. Dlaczego? POWIKŁANIA. Powikłania po szkarlatynie są bardzo rzadkie, ponieważ prawidłowo leczona, eliminuje paciorkowce, które mogłyby siać zagładę dalej. To, że są rzadkie, nie oznacza, że nie występują…

Ale krótko o objawach. Do objawów szkarlatyny, które pojawiają się nagle, zaliczamy:

  • gorączka
  • bóle brzucha, wymioty
  • wysypka (od razu lub po 24 godzinach od wystąpieniagorączki)
  • ból gardła
  • malinowy język
  • trójkąt Fiłatowa
  •  łuszczenie się skóry na stopach i dłoniach (jeszcze po wyleczeniu skóra może się łuszczyć!)

W 10 dniu, po ostatniej dawce antybiotyku, wieczorem kładąc Zośkę do łóżka, wywiązał się taki dialog:

– Śmierdzi coś – mówi Młoda.

– Ja się myłam – odpowiadam.

– Ja też się myłam – mówi, wciąż się zastanawiając. 

– To nic nie śmierdzi, kładź się już spać.

– Śmierdzi i to bardzo, mamooo.

Śmierdziało. Nie macie pojęcia jak, ale o tym przekonałam się dopiero rano. Młoda obudziła się na lewym boku, a przy prawym uchu jej włosy były posklejane. Odgarnęłam je i się przeraziłam. Prawe ucho po brzegi małżowiny usznej wypełnione było ropą i krwią. Smród był nie do opisania. Jeszcze tego samego dnia udałyśmy się do laryngologa, a już następnego byłyśmy w szpitalu na oddziale otolaryngologii dziecięcej z diagnozą: ropne zapalenie ucha środkowego. Kilka dni później posiew pokazał obecność paciorkowców oraz pneumokoka. W szpitalu spędziłyśmy 11 dni (pisałam o tym tutaj ) na antybiotyku dożylnym podawanym trzy razy dziennie, antybiotyku doustnym oraz zaliczyłyśmy dwukrotne płukanie ucha. Zatem: powikłania się zdarzają.

Najczęściej występujące powikłania szkarlatyny to:

ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO

Występuje u dzieci poniżej 5 roku życia. Objawem jest silny ból ucha, wysoka gorączka, wymioty i nudności oraz ropna wydzielina. Jest groźne, ponieważ może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

GORĄCZKA REUMATYCZNA

Jest najczęściej występującym powikłaniem szkarlatyny. Spowodowana jest zbyt późnym włączeniem antybiotyku, a występuje u dzieci między 10 a 13 rokiem życia. Charakterystyczna jest wysoka gorączka oraz bóle stawów. Pojawia się około 3 tygodni po zarażeniu paciorkowcem. 

ZAPALENIE STAWÓW

Zapalenie stawów doprowadza do uszkodzenia/upośledzenia funkcji stawów. Leczenie jest długotrwałe i bardzo często wymaga rehabilitacji. 

KŁĘBUSZKOWE ZAPALENIE NEREK

To najgroźniejsze powikłanie szkarlatyny i wynika z nieprawidłowego leczenia choroby. Objawem zapalenia jest znaczne zmniejszenie ilości wydalanego moczu na dobę. Mocz zmienia barwę na ciemną, czasem zabarwiony jest krwią. Współistniejącymi objawami są bóle głowy, wymioty i obrzęki kończyn dolnych. Brak leczenia zapalenia nerek może prowadzić do ich niewydolności i uszkodzenia. 

__________

Powiem zatem krótko: czujność, czujność i jeszcze raz czujność – do ostatniego dnia antybiotyku i jeszcze kilka dni później!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s